Що таке редуктор тиску

Редуктори тиску або клапани зниження тиску необхідні для зменшення тиску вхідного потоку до експлуатаційних значень, на які розраховані труби, фітинги, запірна арматура, крани, бойлери, а також для постійної підтримки тиску незалежно від витрат води.

Редуктори тиску монтуються в таких випадках

  1. Якщо статичний тиск води (при закритих кранах) перевищує 5 бар.
  2. Необхідно запобігти та згладити перепади тиску у водопроводі при включенні різних водозабірних точок.
  3. У випадках якщо робочий тиск перед запобіжним клапаном може скласти 80% від значення його спрацьовування.

Використання редуктора тиску є одним з елементів захисту бойлера, а також, у багатьох випадках, значно збільшить термін його експлуатації. Залежно від моделі, бойлери вимагають використання редуктора при тиску вище 4-5 бар.

Попри те, що згідно з нормами, тиск води в наших будинках не повинен перевищувати 4,5 бар (ДБН В.2.2-15-2005 “Житлові будинки. Основні положення), реальний тиск може бути істотно вище (це стосується в першу чергу жителів перших поверхів або новобудов із насосами підкачування).

Це створює підвищене навантаження на запірну арматуру в вашій квартирі, баки бойлерів і може стати причиною спрацювання запобіжного клапана. 

Монтаж редуктора тиску

Клапани пониження тиску встановлюються до приладів обліку, але після фільтра грубого очищення і кульового крану системи захісту від потопу.

Для всіх редукторів необхідно дотримуватися напрямку потоку, яке вказується на корпусі приладу за допомогою стрілки. Для редукторів із вбудованим фільтром грубого очищення важливе положення в просторі. Особливості монтажу вказуються в інструкції, яка йде в комплекті з редуктором.

Також необхідно передбачити заспокійливу ділянку (прямий відрізок) трубопроводу, для створення ламінарного потоку рідини (без завихрень), рівний 5Х діаметрів трубопроводу.

Редуктор тиску і гідроудар

Частою помилкою є ствердження, що редуктор тиску здатний захистити від гідроударів у водопровідній системі. Насправді він не призначений для цього, і значною мірою сам страждає від подібних явищ у водопровідній мережі.

У момент гідроудару тиск в мережі може зростати у два-три рази вище робочого, виводячи з ладу гнучкі підводки, фітинги, запірну арматуру і баки бойлерів.

Для компенсації гідроударів у водопровідній мережі необхідно використовувати гаситель гідроударів.